Kas-või-valik

Ootan koosolekut. Siit sulle üks uitmõte.

Kas-see-või-teine?

Mul on tunne, et kohati elame liigselt kas-või-valiku maailmas. Kas lapsed või karjäär? Kas lihtne elu või uued väljakutsed? Kas töö või lõbu? Kas olla vaba, hingata varbad mullas – või olla rivis, teeninda raha- elada taguots kullas.

Tegin tuttavale kirjanikule kohvi välja –  tal ei olnud raha ja oli ise jumala uhke selle üle. „Mul on jälle arved maksmata“ – ahhhaaa! Vägev! Tegin ettepaneku minu kliendile mõned artiklid kirjutada – ja sellega natuke teenida. Tema ütles, et ta pole ära ostetav. „Ma kas teen ainult enda asja, või ei tee üldse“ ütles ta. Kvaliteet tähendabki vaesust – ainult pahn teeb rikkaks. Ju siis on öövahetus bensiinijaamas „tema asi“. Kas-kirjanik-või-mitte.

Teine tähelepanek on jutuajamisest ühe vahva naisterahvaga, kes tahab olla ilus aga ei julge. Kas-ilus-või-tark.  „Tahaks teha täismeigi, panna selga selle lilla litritega kleidi ja kõrged kontsad – aga ei, ei saa ju!“ Kleit jah, meik ei. Alla mustad tanksaapad ja pähe villane müts – mis sest, et oled veetnud just tunde, tehes endale pähe täiuslikud lokid. Aga ilma mütsita ei saa – sest sa oled ju tark. Ei saa kanda seda avaramat dekolteed, sest siis pakuvad inimesed sulle jäätist, mitte mitte raha.

Tegelikult ei pea ju endale ise mindfucki tegema ja neid piiranguid seadma. Pole olemas reeglit, et kõike ei võiks saada. On okei, kui päeval teen silutud juuste ja pintsakuga arstidele klienditeeninduskoolitusi ja õhtul privaatpeol enesearengu stand-upi. Ja siis istun kodukontoris ja kirjutan eneseabiraamatut ja kui aega üle jääb, kirjutan sahtlisse järjekordset ulmeromaani ideed – sest lõppkokkuvõttes võiks just see olla midagi, mida võiksin aastate pärast oma metsacabinis teha. Olen ema aga ka ettevõtja. Olen naine aga ka sõber. Olen nõustaja aga ka nõustavav. Olen tark aga ilus ka. Ma päriselt ei pea olema see-või-teine.

Ilmselt võiks keskenduda siinkohal mõistliku strateegia väljaarendamisele, mis ühendaks mõlemaid pooli – nii kvaliteeti kui ka materiaalset edu. Et me keegi ei peaks olema kas-see-või-teine.

See on jumala okei.