PÄEVAMÕTE – kes seab paika meie “keskmise”?

⚡️ Kes paneb paika ühiskonna “keskmise” ja miks peaks “keskmiste” inimeste asemel hoopis ühiskondlikku keskmist muutma?

Juhtusin osalema ühel tulisel vestlusel, kus ühe ettevõtte elukogenud juhtide punt rääkis tööst, edust, ärist, noortest, laiskusest ja kuidas “tulebki ennast üles ehitada ja tööd rabada”. Ja kuidas õnn tulebki hambad ristis ja et elu ongi raske ja et “KESKMISED” noored on rumalad ja laisad ja ei taha ega jaksa tööd teha. “Nõuatavad sinult palju palka aga midagi ei tee” nad ütlesid.

Arutame pisut. Mingi error peab olema süsteemis sees, sest kui mina käin koolides oma elust ja tegemistest jutustamas, siis näen särasilmseid noori, kes ei jõua elu ja töö tegemist ära oodata. Küsin kelleks nad saada tahavad – vastusteks ei ole üldjuhul ärijuht, ettevõtja, hustler, influencer, maailmarändur või ülalpeetav. Tulevad hoopis vastused nagu arstid, õed, uurijad, keskkonnaspetsialistid, reklaamigurud, juristid, psühholoogid… ühes vanalinna tuiksoonel asuvas gümnaasiumis tahtsid kaks poissi lausa metsavahiks saada. METSAVAHIKS!

Juhtide punt ütles, et põhiline probleem on see, et enam ei leia häid noori töötajaid. Et noored tulevad ja ütlevad, et on erilised ning nõuavad kohe 1500 euri palka – ise aga ei küündi isegi mitte“keskmiseni”. Aga vaatame siis korraks üht tüüpilist “keskmist” tööpakkumist, kus kutsutakse näiteks turundust või projekte juhtima ja pakutakse bruto töötasu 1500 euri.

Niisiis. Ettevõte otsib turundusjuhti / projektijuhti.

Nõudmised kandidaadile:
Nooruslik, värskete ideedega ja hea meeskonnamängija. Oskad meeskonda juhtida. Kõrgharidus ja keeled suus – eesti ja inglise keel perfektne, nii kõnes kui kirjas. Teised keeled boonuseks. Omad autojuhilube. Oskad kasutada kujundusporgramme ja kujundada materjale ja trükiseid. Oskad korraldada meeskonnasündmuseid. Tunned häid müüginippe ja oskad kirjutada tabavaid reklaame. Tahad koostada turundusstragteegiaid ja haldad igapäevaselt sotsiaalmeediat ja kodulehte. OLED HEA PINGETALUVUSEGA. Oled hea suhtleja, teed avatult koostööd klientidega.

Mis te arvate, mitu ametit ja inimest siin “keskmises” töökuulutuses välja toodud on? Aga okei. Noor sai “keskmisest” läbi ja sai just kõik tööülesanded oma ametijuhendisse kirja. Sai tööle.

Noor koostab endale eelarve:
Et tööl käia, elu alustada – on kodu vaja. Kahetoaline üürikorter kesklinnas maksab keskmiselt 500 + kommunaalid. Kokku ca 650 euri. Kui tahaks puhast toitu süüa, tervislikult ka – sest muidu ei pea sellisele tööpingele vaimne tervis vastu. Toidukorv koos töölõunaga kuus kokku 50-100 euri. Internet ka sinna juurde. Parkimine kesklinnas – kui juhtub auto olema..? Ehk ka paar järelmaksu töövaheditel ( telefon, arvuti). Trennis peab käima. Sellele 50-70 euri kuus. Ja ehk Indrek Kaselaga kokkuleppele saades ka kord nädalas väljas kohvil ja koogil käia.. paneme sellele ka 50 euri kuus… aaaa.. ja ühiskond ütleb, et noored on lollid, sest nad ei säästa piisavalt. Paneme säästupurki 10 euri. Ja, et ei peaks silmad maas käima igakord kui tänaval tuvi ( loe Rahakratt​i) näeme – investeerime palgast üle jäänud 3-10 euri mingisse toredasse fondi ja unistame passiivsest tulust.

Töötunde agentuuris? Kindlasti oma 200 pluss. Sest need “keskmised nõudmised” ei ole tehtavad 160 tunniga kuus. Aga alla keskmise ei tohi jääda – sest pinge on peal. Juba kuulutuses oli ju kirjas – HEA PINGETALUVUS.

Mis siit edasi tuleb? Me kõik teame, mis siit edasi tuleb. Mõne aasta pärast on saanud noorest meie ühiskonna päris “keskmine” – ületunde tegev, peavalu tablette krõbistav truu agentuuri töötaja, kes endiselt üritab keskmine olla – aga ta ei saa aru, et ta on sattunud rattasse, kus ÜHISKOND TÕSTAB KÜSIMATA SEDA KESKMIST – ja inimesed ei saa arugi, et see keskmine, mida koguaeg orava rattas taga aetakse – on pidevas muutumises.

Äkki ei ole asi selles, et noored nõuavad “jõhkrat” raha – vaid hoopis ühiskond nõuab “jõhkraid” noori?

Äkki peaks selle asemel, et üritada “keskmisi” noori laiskadeks ja rumalateks lahterdada – vaatama üle ühiskonna “keskmised” nõudmised?

Selline mõte siis tänasesse päeva.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Scroll to Top