Kati Suun ja tema lugu enda üles ehitamisest postimehes

Kati Suun ja tema lugu: elus hoiab õigel teel selge minapilt sellest, kes sa oled ja teadmine, et mõtted muudavad meie maailma.

Huawei projekti “Kõige võimsam lugu oled sina ise” kangelane, kirjanik ja koolitaja Kati Suun on oma vastaseisust läbipõlemise ja bipolaarse häire diagnoosist tervenemisega õppinud, et elus hoiab õigel teel selge minapilt sellest, kes sa oled ja teadmine, et mõtted muudavad meie maailma.

Kui Kati Suun 2014. aastal esimest korda oma probleemiga arsti juurde läks, siis kurtis ta väsimust, kurnatust ja eelkõige muret, et õnnetunnet enam justkui ei esine. Tol hetkel valdas teda teadmatus sellest, kes ta on ja mis teda õnnelikuks teeb. „Siis ei olnud mul elule justkui midagi ette heita,“ meenutab Kati.

Arstile rääkis ta oma toredast abielust, uhkest auhinnatud majast, kahest ilusast lapsest ja sellest, et tegeles hetkel oma mõisakooli ehitamisega. Ta pidas oma kodus koolitusmaja, kirjutas teistele äriprojekte ja turunduskontseptsioone. Vabal ajal tegi ka ravimtaimekoolitusi. „Kõike seda tehes ei tundnud ma mitte midagi. Ma ei suutnud õnnetunnet tunda, olin üle töötanud, väsinud ja kurnatud,“ ütleb Kati.

Ühel hetkel jõudis ta oma murega psühhiaatri esmasele vastuvõtule, mille käigus diagnoositi tal kohe bipolaarne psüühikahäire ja skisofreenia ning kirjutati välja tugevad ravimid. Juba kolmandal kohtumisel paluti uurida ka 80% töövõimetust. Teisisõnu lasta määrata endale vaimne puue.

„See oli selline „jalaga näkku“ tunne – sellist tulemust ma ei oodanud.

Ootasin pigem tuge ja head nõu, mitte diagnoosi. Tol ajal ei olnud ma kindlasti nii tugeva minapildiga, et neile vastu vaielda, sest mõnes mõttes oli haigus vabandus sellele kui „tundetu“ ma olin. Lihtsam oli uskuda, et olen haige, kui et elan vales minapildis. Varsti peale diagnoosi saamist olid paanikahood ja sügav depressioon tihedad külalised – kusjuures enne diagnoosi neid ei esinenud,“ tõdeb Kati.

Olukord muutus aina halvemaks. Järjepidevalt kummitas teda psühholoogi lause „sa ei tea, kas sina mõtled ja otsustad või teeb seda sinu haigus“. „Tuli võtta vastu otsus – kas proovida haigusest iseseisvalt terveneda või olla diagnoosiga nõus ja lasta endal hääbuda. Eks ikka oli hirm ja teadmatus. Arstid olid mu ikka korralikult ära hirmutanud. Otsustasime siiski abikaasaga oma maja müüa, lahutada ja linna kolida” meenutab Kati. „Nii lootsime, et vähemalt üks meist saab normaalset elu elada ja lastel oleks ka üks turvaline keskkond. Me ei teadnud, mis edasi hakkab saama.“

Teekond tervenemiseni

Kati teekond tervenemiseni on tema enda sõnul olnud uskumatult põnev ja silmiavav kuid samas ka raske ja hirmus, aga sellele tagasivaadetes ei vahetaks ta seda kogemust mitte millegi vastu. Lisaks tavameditsiinile otsis ta lahendust ka alternatiivmeditsiinist. „Käisin läbi kõiksugu ravitsejaid, nõiad ja teadjamehed ja –naised. Olen kunagi noorena välguga kokku puutunud ja tunnen pärimusmeditsiini, siis olin ma nende jaoks „väljavalitu“ ja „õpetlane“ ja see ajas juhtme veel rohkem kokku. Kui üks ravitseja palus lõpuks mul hoopis ennast ravima hakata, lõin käega ja otsustasin, et pean ise enda eest vastutama õppima.

Sain aru, et ei ravimid ega nõiad ei muuda mu keskkonda ega lahenda probleeme vaid kõigest muudavad seda, kuidas ma oma probleemidele reageerin,“ tõdeb Kati. „Ma õppisin loogiliselt mõtlema ja analüüsima igat oma sammu. Täiendasin oma teadmisi tervislikust toitumisest ja trennist, mediteerisin ja õppisin erinevaid hingamistehnikaid ning süvenesin nii NLP teooriasse kui ka Mindfulnessi ja Teadliku Muutuse Kunsti. Tänaseks olen end uuesti üles ehitanud. Kasvatan lapsi, olen õnnelikus suhtes ja teen tööd mida armastan. Tänaseks olen ka kahe raamatu autor. “Ma ei ole hullult lahe” ja “Minapildi Restart”

Artikli leiad siit: https://www.postimees.ee/6862940/kati-lugu-elus-hoiab-oigel-teel-selge-minapilt-sellest-kes-sa-oled-ja-teadmine-et-motted-muudavad-meie-maailma

Scroll to Top